Piec zgazowujący drewno kawałkowe – jak działa?

Wraz ze wzrostem cen paliw kopalnych drewno przeżywa prawdziwy renesans jako paliwo stosowane do celów ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych oraz firm prywatnych posiadających własne odpady np. palety. Drewno opałowe jest łatwo dostępnym i najważniejszym odnawialnym nośnikiem energii. Piec zgazowujący drewno to urządzenie, które w wydajny i korzystny ekonomicznie sposób zapewnia optymalną temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Od tradycyjnego kotła na drewno różni się inną budową oraz wykorzystaniem procesu tzw. pirolizy do produkcji ciepła.

Gaz drzewny (holzgas) i dolne spalanie

W wyniku procesu pirolizy (sucha destylacja) kocioł odgazowuje i spala gaz drzewny, który stanowi do 80% zawartości drewna. Piec do zgazowania drewna spala drewno w środowisku o niskiej zawartości tlenu w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na drewno, węgiel czy ekogroszek. Oprócz gazu drzewnego powstaje dwutlenek węgla, który pomaga regulować temperaturę wewnątrz pieca. Następnie gaz trafia z górnej części kotła do komory dyszy palnikowej, gdzie już przy dostępie odpowiedniej ilości powietrza spala się. W rezultacie uzyskuje się dużą energię cieplną, która przekazywana jest na wymiennik ciepła. Po oddaniu ciepła do instalacji, spaliny przepływają do czopucha (odcinek łączący kocioł z kominem), a stąd dalej do komina.

Zgazowanie drewna jest procesem ekologicznym, podczas którego uwalnia się mniejsza ilość dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to jedna z najbardziej efektywnych technik spalania biomasy i jej zamiany w energię cieplną, którą można wykorzystać do ogrzewania budynków.

Budowa pieca na zgazowanie drewna

W porównaniu do innych kotłów duży otwór załadowczy oraz komora spalania umożliwia zastosowanie większych szczap drewna – nawet do 55 cm długości w przypadku kotła VIVA GT. Taka konstrukcja pozwala na wydłużenie okresów między załadunkami opału nawet do 24 godzin. Kotły na zgazowanie drewna nie posiadają standardowego dużego rusztu, a jedynie ceramiczną dyszę palnikową, która obudowana jest z płyt szamotowych. Dodatkowo w kotle WALTIS zamontowano specjalną metalową wkładkę, która zapobiega mechanicznemu uszkodzeniu szamotu podczas ładowania drewna. Urządzenie posiada również wentylator wyciągowy, który wspomaga dopływ powietrza do kotła oraz wydmuch spalin do komina. Całością pracy kotła steruje elektroniczny regulator z dotykowym panelem. Automatyczne dopasowanie parametrów spalania do jakości paliwa zapewnia sonda lambda. Piec został wyposażony również w wężownicę schładzająca dla ochrony kotła oraz instalacji przed wysoką temperaturą (zagotowanie się wody). Regulacją mocy cieplnej w instalacji zajmuje się zawór mieszający wodę ciepłą z kotła z chłodniejszą powracającą z grzejników. Dobrej jakości kocioł na drewno powinien mieć również zamontowany półautomatyczny system czyszczenie wymiennika ciepła.

Zalety ogrzewania kotłem na zgazowanie drewna

Kocioł zgazowujący na drewno to urządzenie najwyższej jakości i bardzo wydajne w produkcji energii cieplnej. Sprawność pieca na drewno 5 klasy wynosi powyżej 90% co przekłada się na oszczędności wynikających z mniejszego zużycia paliwa. Kolejną zaletą stosowania tego typu urządzeń jest aspekt ekologiczny. Piec na holzgas generuje mniej zanieczyszczeń, ponieważ gazy powstające w procesie spalania są czystsze niż te produkowane przez tradycyjne kotły na drewno, węgiel czy ekogroszek. Polska ma ogromny problem z jakością powietrza którym oddychamy. Zastosowanie do ogrzewania budynków kotłów na zgazowanie drewna jest dobrym rozwiązaniem w kierunku ochrony środowiska naturalnego i wpływa na uniezależnienie się od paliw kopalnych.

Kocioł na zgazowanie drewna może być przeznaczony dla niemal każdego rodzaju pomieszczeń – domów jednorodzinnych, warsztatów czy hal produkcyjnych.

Jesteś zainteresowany piecem centralnego ogrzewania na zgazowanie drewna? Zapraszamy do kontaktu!

Scroll to Top