Wraz ze wzrostem cen paliw kopalnych drewno przeżywa prawdziwy renesans jako paliwo stosowane do celów ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych oraz firm prywatnych posiadających własne odpady np. palety. Drewno opałowe jest łatwo dostępnym i najważniejszym odnawialnym nośnikiem energii. Piec zgazowujący drewno to urządzenie, które w wydajny i korzystny ekonomicznie sposób zapewnia optymalną temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Od tradycyjnego kotła na drewno różni się inną budową oraz wykorzystaniem procesu tzw. pirolizy do produkcji ciepła.
Gaz drzewny (holzgas) i dolne spalanie
W wyniku procesu pirolizy (sucha destylacja) kocioł odgazowuje i spala gaz drzewny, który stanowi do 80% zawartości drewna. Piec do zgazowania drewna spala drewno w środowisku o niskiej zawartości tlenu w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na drewno, węgiel czy ekogroszek. Oprócz gazu drzewnego powstaje dwutlenek węgla, który pomaga regulować temperaturę wewnątrz pieca. Następnie gaz trafia z górnej części kotła do komory dyszy palnikowej, gdzie już przy dostępie odpowiedniej ilości powietrza spala się. W rezultacie uzyskuje się dużą energię cieplną, która przekazywana jest na wymiennik ciepła. Po oddaniu ciepła do instalacji, spaliny przepływają do czopucha (odcinek łączący kocioł z kominem), a stąd dalej do komina.
Zgazowanie drewna jest procesem ekologicznym, podczas którego uwalnia się mniejsza ilość dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to jedna z najbardziej efektywnych technik spalania biomasy i jej zamiany w energię cieplną, którą można wykorzystać do ogrzewania budynków.
Budowa pieca na zgazowanie drewna
W porównaniu do innych kotłów duży otwór załadowczy oraz komora spalania umożliwia zastosowanie większych szczap drewna – nawet do 50 cm długości w przypadku kotła HDG F. Taka konstrukcja pozwala na wydłużenie okresów między załadunkami opału nawet do 24 godzin. Kotły na zgazowanie drewna nie posiadają standardowego dużego rusztu, a jedynie ceramiczną dyszę palnikową, która obudowana jest z płyt szamotowych. Całością pracy kotła steruje elektroniczny regulator z dotykowym panelem. Automatyczne dopasowanie parametrów spalania do jakości paliwa zapewnia sonda lambda. Regulacją mocy cieplnej w instalacji zajmuje się zawór mieszający wodę ciepłą z kotła z chłodniejszą powracającą z grzejników. Dobrej jakości kocioł na drewno powinien mieć również zamontowany półautomatyczny system czyszczenia wymiennika ciepła.
Zalety ogrzewania kotłem na zgazowanie drewna
Kocioł zgazowujący na drewno to urządzenie najwyższej jakości i bardzo wydajne w produkcji energii cieplnej. Sprawność pieca na drewno 5 klasy wynosi powyżej 90% co przekłada się na oszczędności wynikających z mniejszego zużycia paliwa. Kolejną zaletą stosowania tego typu urządzeń jest aspekt ekologiczny. Piec na holzgas generuje mniej zanieczyszczeń, ponieważ gazy powstające w procesie spalania są czystsze niż te produkowane przez tradycyjne kotły na drewno, węgiel czy ekogroszek. Polska ma ogromny problem z jakością powietrza którym oddychamy. Zastosowanie do ogrzewania budynków kotłów na zgazowanie drewna jest dobrym rozwiązaniem w kierunku ochrony środowiska naturalnego i wpływa na uniezależnienie się od paliw kopalnych.
Kocioł na zgazowanie drewna może być przeznaczony dla niemal każdego rodzaju pomieszczeń – domów jednorodzinnych, warsztatów czy hal produkcyjnych.